YEMEK TATLI KURABİYE SALATA PASTA ÖRGÜ ELİŞİ HOBİ

hürriyet

28 Kasım 2013 Perşembe

FIRINDA SODALI KARNIBAHAR KIZARTMASI

Herkese iyi akşamlar,
çok sevdiğim bir lezzeti paylaşıcam bugün sizlerle,karnıbaharın her türlüsünü çok severim ama ne yazıkki ev halkı pek hoşlaşmadı karnıbahardan bir türlü,sadece kızartmasını yiyorlar,
tavada çok yağlı ağır oluyor bende fırında pişiriyorum çok güzel ve hafif bir yemek oluyor.

MALZEMELER
*1 küçük karnabahar

SOS MALZEMELERİ

*1 şişe maden suyu
*2 yumurta
*3 yemek kaşığı un
*2 yemek kaşığı sıvıyağ
*tuz

*üzeri için kaşar rendesi

HAZILANIŞI
 Karnıbaharları çiçeklerine ayırıp tuzlu kaynar suda biraz haşlayın,çok haşlamayın ezilmesinler,diri kalsınlar biraz,suyunu süzüp bir kenarda bekletin.
Derin bir kasede kaşar rendesi hariç sos malzemelerini iyice çırpın,
fırına dayanıklı bir tepsiyi yağlayın karnıbaharları sosa bulayıp tepsiye dizin,
kalan sosu  üzerine gezdirin,200 derece fırında üzeri hafif pembeleşinceye kadar pişirin,fırından alıp üzerine kaşar rendesi serpin kaşarlar eriyince fırından alın,biraz ılınınca dilimleyip servis edin.

           AFİYET OLSUN...

23 Kasım 2013 Cumartesi

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 
 AŞURE


Aslında aşureyi geçen hafta yaptım ama yayınlama fırsatı bulamadım,Allah seneyede hem orucumuzu tutmayı hemde aşuremizi kaynatıp dağıtmayı nasip etsin inşallah,daha aşure yapmamış olanlar için işte tarif...


MALZEMELER
*1 kg. aşurelik buğday
*2 kg. sarı çekirdeksiz üzüm
*200 gr. kuş üzümü
*1,5-2 su bardağı haşlanmış nohut(ölçü size kalmış,zevkinize göre ayarlarsınız)
*1,5-2  su bardağı haşlanmış kuru fasulye
*250 gr. kuru incir
*400 gr. kuru kayısı
*250 gr. kuru dut
*1 yemek kaşığı karanfil
*400 gr. fındık
*400 gr. fıstık
*400 gr.ceviz
*2 elma
*2 portakal
*şeker,bir tutam tuz


HAZIRLANIŞI

Aşurelik buğdayı iyice yıkayın,üzerine su ekleyip akşamdan bir taşım kaynatın,
üzümleri yıkayın akşamdan kaynar suya koyun,
sabaha buğdayınız çiçek gibi açılmış olacak,üzerine kaynar su ekleyip kaynamaya bırakın,
üzümleri tencereye ekleyin,
fasulye ve nohutu  tencereye ekleyin,bir tutam tuz ve şekeri ekleyin (şeker miktarı size kalmış)
kuru meyveleri küçük doğrayıp,hepsini ayrı ayrı 5 'er dk. kaynatıp sularını süzün,
ceviz hariç (aşureyi kararttığı için ben yerken üzerine ekliyorum)
diğer kuru yemişleride kaynatıp suyunu süzünki aşurenizin rengi beyaz kalsın,
elma ve portakalların kabuklarını soyup küçük küçük doğrayın,tencereye ekleyin,
karanfilleri bitki çayı aparatına koyup tencereye atın,tüm malzemeyi tencerede buluşturun ,
malzemeler pişince aşureyi ocaktan alın,kaselere boşaltıp üzerlerini rondadan çekilmiş ceviz,tarçın ve narla süsleyin,ben susamı yağsız tavada kavurup aşurenin üzerine serpiyorum lezzeti çok farklı ve güzel oluyor,tavsiye ederim,komşularım aşuremi çok beğenirler benden söylemesi,mutlaka deneyin.

              AFİYET OLSUN...

 

14 Kasım 2013 Perşembe

HARDAL SOSLU KARNABAHAR SALATASI
Uzun zamandır blogla ilginemiyorum ara uğrasamda çok vakit ayıramadım,bayramdan önce başlayan soğuk algınlığım hala geçmedi,bir türlü iyileşemedim,sürekli tekrarlıyor neyse şükür ayaktayım ilk zamanlardaki gibi yataklık değilim :)
Neyse sizi daha fazla sıkmadan çok sevdiğim bir sebzenin salatasının  tarifini veriyorum :)))))))

MALZEMELER
*1 küçük karnabahar

SOS MALZEMELERİ

*2 adet limonun suyu
*2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
*2 tatlı kaşığı mayonez
*1 yemek kaşığı (silme)hardal
*tuz

HAZIRLANIŞI
Karnabaharı çiçeklerine ayırıp kaynar suda 5 dk. haşlayın,
süzdüğünüz karnabaharları servis alın,
sos malzemelerini bir kasede iyice karıştırıp çırpın,
kaşıkla karnabaharların üzerine gezdirin.

                AFİYET OLSUN...

9 Kasım 2013 Cumartesi

7 Kasım 2013 Perşembe

MUHARREM ORUCU

Muharrem Orucu nasıl tutulur?
Kurban Bayramının 1. gününden başlayarak 20 gün sayılır. 20. günün akşamı Muharrem Orucu için niyet edilir ve oruç başlar. Niyet edildikten sonra gün doğumu ile gün batımı arasındaki sürede hiç bir şey yenilmez ve içilmez. Gün batımı ile iftar açılır.

Oruc süresince (12 gün boyunca) düğün,nişan,sünnet ve benzer törenler/etkinlikler yapılmaz, kurban kesilmez, et yenilmez, Kerbela Şehitleri'nin çektikleri susuzluğu hissetmek için su içilmez (Su saf olarak içilmemektedir. Vücudun su ihtiyacı yenilen yemeklerden, çay,kahve,meşrubat,meyve suyu,ayran gibi sıvı içeceklerden karşılanır).

Muharrem orucunun on ikinci gününden sonra ise On iki İmamlar 'in ve bu yolda şehit olan bütün canların anısına on iki çeşit/veya daha fazla gıdadan oluşan Aşure Çorbası pişirilerek o yılki Muharrem Orucu noktalanır.

Muharrem orucu hakkında genel bilgiler verdiniz. Bu genel bilgilerin ışığında bazı hususların daha iyi bilinmesi için biraz daha ayrıntılı bilgiler verebilir misiniz?

Her şeyden önce bizlerin inancı olan Alevilikte samimiyet esastır. Muharrem orucuna da samimiyet ilkesi çerçevesinde yaklaşmalıyız.

Orucumuzu bazı çıkar hesapları ile tutmamalıyız. Yine biçimsel bir kuralı yerine getiriyor olmak için tutmamalıyız. Bütün bunlardan öte, ne yaptığının bilincinde ve neden oruç tuttuğunun ayırdın da olarak tutmalıyız. Eğer ortada belli bir inanç, itikat, bilinç, hissediş, bağlılık yoksa tuttuğumuz oruç tam olarak amacına hizmet etmiyor demektir. Muharrem orucunda gönüllülük esastır. Kişi kendi özgür iradesi ve bilinciyle oruç tutmalıdır. Başka inanç mensuplarının yaptıkları dayatma, baskı, zorlama biz Alevilerin inancına aykırıdır.

Yukardaki satırlarda da işaret edildiği üzere Muharrem orucu Adem peygamberden başlayarak cümle peygamberlerin ve onları takip edenlerin tuttukları bir oruçtur. Bu orucun özü bu başlangıç ilkesine dayanıyor. Ancak biz Aleviler için anlam ve önemi Kerbela çölünde susuz bir şekilde, insanlığın tanık olduğu ender vahşetlerden birisine maruz kalarak şahadet şerbetini içen İmam Hüseyin'in şahadetiyle başka bir boyut alıyor ve daha da yaşamsal hale geliyor. Orucumuzu bu öz ve bu özün etrafında gelişen yol önderlerimizin (başta Oniki İmamlar olmak üzere) yoluna ve ilkelerine bağlılığın gereği olarak, onların şahsında temsilini bulan ve insanlığı gerçeğe davet eden değerlerine, doğrularına bağlılığın gereği olarak tutmalıyız.
Bunların ışığında tekrar şunların altını çizebiliriz:
Orucumuzda samimiyet ve bu temsil olunan değerlere bağlılık esastır.
Bu çerçevede orucumuzu tutarken kesin kes sağlığımıza zarar verecek şekilde tutmamalıyız.

Hiç bir cana kıymamak maksadıyla on iki gün boyunca -oruç tutalım veya tutmayalım- kesinlikle et yememek gerekiyor.

Yaşamımızın bütününde küfür, şiddet, nefret, öfke, kıskançlık, kin ve daha benzer olumsuz duyguların ve bu duyguların davranış halini almasına izin vermemeliyiz. Muharrem orucu bu kurallara daha bir dikkat etmemiz gereken özel ve anlamlı günlerdir. Bu günlerde daha dikkatli olarak bu tür olumsuzluklar varsa yaşamımızdan, kişiliğimizden çıkarıp atmalıyız.
Oruçlarımızı açtıktan sonra yine aşırıya kaçmamamız gerekiyor. Mümkün olduğunca, sağlığımızı ve bünyemizi de düşünerek az tüketmeliyiz.

Yine sağlığımıza dikkat ederek mümkün olduğunca sade su içmemeye özen göstermeliyiz. Bunun yerine meyve suyu, ayran, çay ve benzer içeceklerle su ihtiyacımızı giderebiliriz.
Düğün, nişan ve daha başka eğlencelerden uzak durmalıyız. Muharrem orucu bizler için aynı zamanda bir yastır. İmam Hüseyin'in acısını yüreğinde hissedenler, Celal Abbas'ın kolundan akan kanın kendi yüreklerinde aktığını hissedenler doğal olarak eğlenemezler.

Bunların dışında temizliğe büyük önem vermeliyiz. Bizlerle aynı ortamı paylaşan farklı inançtan insanların hassasiyetlerini dikkate almalıyız. Bu noktada bir yandan inancımızı yaşarken diğer yandan bazı biçimsel kurallar yüzünden insanların bize, dolayısıyla inancımıza tepki duymalarını engellemeliyiz.

Bu samimi duygu ve düşüncelerle oruç tutan cümle canların oruçları kabul olsun.


kaynak